Aktualności

Wesołych Świąt

Wesołych Świąt

Niech przy świątecznym stole nie zabraknie serdeczności i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok przyniesie ze sobą szczęście i pomyślność. Niech los każdego dnia obdarza Państwa radosnym uśmiechem, a wszystkie inwestycje i plany kończą się powodzeniem.

Jazda po alkoholu – co warto wiedzieć?

Jazda po alkoholu – co warto wiedzieć?

Jazda po alkoholu to w naszym kraju ogromny problem,najlepiej świadczą o tym policyjne statystyki, w których wykroczenia i przestępstwa popełnione przez kierowców jadących „na podwójnym gazie” wciąż stanowią spory odsetek. Zaostrzone w maju 2015 roku kary za jazdę po alkoholu nieco poprawiły sytuację, jednak wielu kierujących nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co im tak naprawdę grozi za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Dziś spróbujemy przybliżyć ten temat naszym Czytelnikom. (więcej…)

Najważniejsze informacje o postępowaniu nakazowym

Najważniejsze informacje o postępowaniu nakazowym

Z postępowaniem nakazowym najczęściej mamy do czynienia w sprawach cywilnych – jest to rodzaj postępowania odrębnego w tego typu sprawach. To jednak nie jedyny rodzaj spraw, w których postępowanie nakazowe bywa stosowane. Jeśli sprawa karna nie wymaga przeprowadzenia rozprawy, a czyn zabroniony jest zagrożony karą ograniczenia wolności albo grzywny, wtedy może zostać wydany wyrok nakazowy w postępowaniu karnym. Poniżej przedstawiamy dokładniejsze informacje na temat postępowania nakazowego w sprawach cywilnych i karnych. (więcej…)

Jak skutecznie wnieść apelację od wyroku?

Jak skutecznie wnieść apelację od wyroku?

Wyroki wydawane przez sądy nie zawsze są satysfakcjonujące dla którejś ze stron postępowania, dlatego też na gruncie polskiego prawa istnieje możliwość odwołania się od wyroku za pomocą apelacji. Warto jednak pamiętać, że aby apelacja była skuteczna, należy złożyć ją w określonym terminie i z zachowaniem wszelkich wymogów formalnych – to szczególnie ważne w kontekście faktu, iż terminy na wniesienie apelacji są z reguły dość krótkie. (więcej…)

Pozew o przywrócenie do pracy – podstawowe informacje

Pozew o przywrócenie do pracy – podstawowe informacje

Pracownik, który został niesłusznie zwolniony z pracy, może domagać się od pracodawcy nie tylko odszkodowania za okres pozostawania bez pracy, ale również złożyć pozew o orzeczenie bezskuteczności wypowiedzenia lub pozew o przywrócenie do pracy. Każde z powyższych roszczeń cechuje się własną specyfiką i określonymi wymaganiami, które muszą zostać spełnione, by złożony pozew mógł zostać uznany za ważny. Dziś przyjrzymy się nieco bliżej ostatniej z wymienionych możliwości i wskażemy, jak prawidłowo sporządzić pozew o przywrócenie do pracy. (więcej…)

Zmiany w programie 500+

Zmiany w programie 500+

Ustawą  z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin (Dz. U. z dnia 26 lipca 2017 r.), która weszła w życie z dniem 1 sierpnia 2017 r. w programie „500 plus” nastąpiło kilka zmian, w tym jedna bardzo istotna dla rodziców samotnie wychowujących dziecko. (więcej…)